To pytanie zadają sobie nie tylko podkasterzy tworzący swoje audycje. Słuchając podkastów też korzystamy ze sprzętu, który wpływa na jakość odbioru audycji.
Droga dźwięku

Prześledźmy drogę dźwięku od ust mówiącego do uszu słuchacza
Dźwięk to drganie powietrza. Mówiący swoimi strunami głosowymi wytwarza dźwięk. Powietrze pomiędzy twarzą mówiącego i mikrofonem drga i powoduje ruchy membrany. Membrana mikrofonu zamienia drgania na zmienny prąd. Przetwornik zamienia prąd na postać cyfrową i zapisuje w postaci zerojedynkowej do pliku mp3. Pobrany plik przetwarzany jest z postaci cyfrowej do postaci prądu, który przekazywany jest do wzmacniacza i na głośniki lub słuchawki, które wytwarzają drgania powietrza. Dźwięk poprzez powietrze dociera do ucha.

Elementy drogi dźwięku
- Głos mówiącego
- Powietrze pomiędzy mikrofonem i mówiącym
- Membrana mikrofonu
- Przetwornik drgań na prąd (mikrofon)
- Przetwornik prądu na postać cyfrową (karta dźwiękowa)
- Plik mp3
- Przetwornik postaci cyfrowej na prąd (karta dźwiękowa)
- Przetwornik prądu na drgania głośnika (głośnik)
- Powietrze pomiędzy głośnikiem i słuchaczem
- Ucho słuchacza
Wniosek
Jakość końcowa zawsze będzie zależała od najsłabszego elementu z tego łańcucha. Poniżej w kolumnach A – D przykładowe jakości w skali 1-10 poszczególnych elementów

Zalecenia dla słuchaczy
Podkasty tworzone przez podkasterów są różnej jakości. Często korzystają oni z taniego sprzętu, próbują zacząć nie inwestując zbyt dużo. Z drugiej strony Twój sprzęt powinien być w stanie odtworzyć również wysoką jakość dźwięku. Na ogół w podkastach najważniejszy jest dźwięk głosu, który nie potrzebuje zbyt wysokiej jakości, aby przekazać treść. Większość audycji nagrywana jest z jakością 128 kbps. Plik mp3, to skompresowany dźwięk i dlatego nie ma sensu przesadzać z odbiornikiem. Audiofilski sprzęt może spokojnie pozostać w sklepie ;).
Standardowy smartfon i słuchawki producenta sprzętu z pewnością wystarczą.
Zalecenia dla podkasterów
Twórz audycje w najwyższej możliwej jakości. Pamiętaj jednak, że dźwięk do słuchacza dociera skompresowany do pliku mp3. Inwestycja w drogi sprzęt nagrywający, taki, który wykorzystywany jest w profesjonalnych studiach nagraniowych nie musi mieć uzasadnienia. Szkoda przepłacać.
Dla słuchacza najważniejsza jest treść audycji. Forma a więc i jakość dźwięku nie powinna przeszkadzać w odbiorze treści. Jeśli dodatkowo będzie przyjemna dla ucha to z pewnością spotka się z większą przychylnością słuchaczy.