lipiec 2017
Nowe podkasty 29 tygodnia 2017
Nowe odcinki podkastów zgłoszone do konkursu
Ostatnio dodane do katalogu podkasty:
Porozmawiajmy o IT
Raczy podcast
Niezłe Aparaty
CMO w czasach niepokoju
Jeśli chcesz, żeby Twój podkast znalazł się na tej liście opublikuj swój odcinek podkastu w poniedziałkowej akcji „Poniedziałek z podcastem” w grupie słuchaczy na facebook „W ruchu słucham podcastów”
Libsyn z nowymi tagami iTunes
Pierwsze zmiany u dostawców usług dla podkasterów. Dzięki Tomkowi Skórskiemu otrzymałem informację o zmianach w libsyn.com.
Libsyn to firma, która od samego początku podkastingu proponuje usługi dla podkasterów. Prosta w obsłudze, tworzy poprawny RSS czytany we wszystkich czytnikach podkastów, oferuje statystyki a teraz wprowadziła u siebie jako pierwsza zmiany dopasowujące generator RSS do nowych planowanych wymagań i możliwości, które pojawią się w iOs 11.
O nowych tagach w iTunes i zmianach z tym związanych mówiłem już w wideo na Youtube i w audycji Okrągły podkastół
Do interfejsu, z którego korzystamy podczas publikacji kanały i odcinka podkastu dodano nowe pola
Tak szybka reakcja na zmiany w podkastingu świadczy o poważnym traktowaniu rynku podkasterów przez libsyn.com.
Wadą korzystania z libsyn.com jest jego cena, która na polskie warunki nie jest niska i za 50 MB trzeba zapłacić miesięcznie 5 dolarów. To wystarczy zaledwie na test, którego nie można wykonać przed zakupem.
Dla jasności dodam, że to nie jest artykuł sponsorowany 😉
Słuchaj podkastów w domu
W domu
W domu można słuchać podkastów w komputera stacjonarnego, laptopa, ale można też słuchać przez wzmacniacz z wejściem aux in, do którego można podłączyć przewodem telefon z aplikacją do słuchania podkastów. To nie jest dość wygodne, bo jeśli ktoś zadzwoni wtedy jest problem :). Znakomitym rozwiązaniem jest mały głośniczek łączący się z telefonem przez bluetooth (BT). Przetestowałem jeden taki (JBL), który dostałem od syna na urodziny w tym roku.
Ten mały i niedrogi głośniczek można zabrać ze sobą w każde miejsce w domu. Zasięg BT to max 100 m, w praktyce około 10 m co jednak zupełnie wystarcza podczas słuchania w domu. Głośniczek umożliwia odbieranie połączeń telefonicznych. Zatrzymuje wtedy odtwarzany plik podkastu, aby wznowić jego odtwarzanie po zakończeniu rozmowy. Przycisk włącznika na głośniczku zatrzymuje odtwarzanie odcinka, a po ponownym włączeniu kontynuuje jego słuchanie. To bardzo wygodne, szczególnie jeśli telefon leży daleko przy ładowarce :).
Przy pomocy zestawu typu „wieża”
Marzenie o przycisku „Podkasty” w takim sprzęcie chyba nie doczeka się realizacji 😉 Do słuchania podkastów można wykorzystać pendrive z wgranymi wcześniej odcinkami podkastów. Można też podłączyć urządzenie przenośne przez AUX-in, lub bluetooth. Można też podłączyć iPada, jak na powyższym obrazku, albo skorzystać ze specjalnego miejsca na iPoda/iPhone.
U mnie w domu obok takiej starodawnej wieży i telewizora stoi komputer, który jest podłączony do wieży złączami chinch, a telewizor hdmi. Mimo tej łatwości skorzystania z wysokiej jakości dźwięku używam dużo wygodniejszego głośniczka JBL, którego używanie opisałem powyżej.
Komputer stacjonarny, laptop
Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, ale jednak zaglądanie na strony internetowe podkastów w poszukiwaniu audycji jest dość uciążliwe i warto skorzystać z aplikacji, które ułatwią nam subskrybowanie, wyszukiwanie i słuchanie. Oczywiście do słuchania z komputera stacjonarnego będą potrzebne głośniki 😉
Windows
Grover Podcast to aplikacja, która jest darmowa i współpracuje z najnowszym Windows 10. Umożliwia import z plików OPML (całych katalogów podkastów) i RSS (informacji o wybranym podkaście). Możliwe jest również wyszukanie podkastów w sklepie.
Katalog oparty jest na API iTunes i podkasty zorganizowane są według kategorii. Niestety nie mamy możliwości wyszukania podkastów w określonym języku.
Listy podkastów, prawdopodobnie tak jak w iTunes, sortowane są według popularności podkastu w wersji językowej Windows.
Niestety nie ma też polskiej wersji językowej tego programu, ale angielskie słówka w programie chyba każdy zrozumie 😉
Stworzoną w tym programie własną listę subskrybowanych podkastów można również wyeksportować i użyć jej w innym programie.
Kanał podkastu możemy sortować według daty publikacji (od najnowszego), chronologicznie (od pierwszego odcinka), a także według czasu trwania (tylko po co?).
Katalogi polskich podkastów, które umożliwiają pobranie pliku OPML to podkasty.info – http://podkasty.info/katalog/opml.php
podstacja.com – https://podstacja.com/opml/
Pliki OPML są dość duże i wczytywanie ich a także synchronizacja mogą trochę potrwać.
Jak znaleźć link do pliku RSS?
Można wyszukiwać go na stronie podkastu, jednak wielu podkasterów zapomina o tym jak ważny jest on dla słuchaczy dlatego warto skorzystać ze standardu jakim jest wpis w katalogu podkasty.info/katalog. Poniżej przykład podkastu Nauka XXI wieku:
W katalogu można go znaleźć pod adresem
http://podkasty.info/katalog/#podkast/410
Kopiując adres linku z obrazka
uzyskamy adres pliku RSS: http://feeds.feedburner.com/Nauka-XXI-wieku
który możemy wykorzystać do subskrypcji w prawie każdym czytniku podkastów.
Player.fm
To aplikacja on-line, której nie trzeba instalować i można używać w przeglądarce internetowej. Zaletą jej jest to, że działa jednocześnie, synchronicznie w telefonie.
iOs
Słuchanie podkastów na urządzeniach firmy Apple od początku istnienia podkastingu zdominował iTunes. Nie sądzę, żeby osobom korzystającym sprawiał kłopoty, ale jeśli będzie taka potrzeba to opiszę dokładniej. Proszę o komentarz w tej sprawie 😉
Tablet
Do słuchania podkastów w tablecie polecam następujących aplikacji:
- player.fm
- Podcast addict
- iTunes
Radio internetowe
W roku 2005, kiedy powstał podkasting wiele nadziei wiązało się z nowymi urządzeniami, które mogły odbierać radio internetowe. Znalazły się w nich funkcje subskrybowania podkastów. Niestety katalogi były dość hermetyczne, podkasterzy mieli kłopot z dodawaniem swoich podkastów do tych katalogów. Rozwój telefonów komórkowych spowodował ich odejście w cień. Po prostu łatwiej używać smartfona z głośnikiem BT lub podłączonego do wieży stereo.
Poniżej ciekawe Q2 WiFi internet Radio, obsługiwane po podłączeniu przez USB w komputerze, w którym można wybrać z katalogu niektóre podkasty
Jeśli nie znalazłaś/znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytania podpowiedz mi w komentarzu co mogę jeszcze dopisać w tym wpisie.
Aplikacje na telefon
Aplikacje na telefon
Od dwóch lat programiści zasypują nas nowymi aplikacjami, dlatego skupię się na jednej dla każdego rodzaju telefonu.
Telefon z Androidem
W tym systemie jest chyba najwięcej aplikacji do słuchania podkastów. Polecam gorąco dynamicznie rozwijającą się aplikację player.fm. Dzięki niej przygoda ze słuchaniem podkastów będzie bardzo przyjemna. Jeśli zagłębisz się w ustawienia aplikacji zdecydujesz, które odcinki pobierać do pamięci telefonu gdy jesteś w zasięgu WiFi. Łatwo zasubskrybujesz nowy kanał podkastu i wyszukasz interesujące tematy w wybranym języku.
Poniżej filmik Michała Jaworskiego, w którym poleca aplikację Podcast Addict.
Telefon z iOs
Aplikacja Podcasty, która zainstalowana jest w każdym iPhonie od samego początku podkastingu znakomicie służy odbiorcom. Poniżej Ariadna Wiczling opowiada jak skonfigurować swój czytnik. Wkrótce w iOs 11 pojawią się w niej nowe funkcje, które ułatwią sortowanie i wyświetlanie podkastów.
Telefon z Windows
Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia z tym systemem, ale tu jest już zainstalowana aplikacja Podkasty, z której możesz skorzystać do subskrybowania i słuchania podkastów. Poniżej opowiadam o jej funkcjach i działaniu w jej pierwszej wersji. Jeśli masz jakieś rady – podziel się w komentarzu.
Jak słuchać podkastów?
Wstęp
Wakacje w pełni, uwolnieni od komputerów możemy słuchać podkastów w różnych okolicznościach. Ponieważ słuchanie podkastów ciągle nie jest tak łatwe jak słuchanie radia postanowiłem temu zaradzić i opisać proste metody słuchania podkastów.
Z początku to miał być jeden wpis, ale jak rozrósł się do baaardzo długiego tekstu z wieloma obrazkami, odnośnikami i tematami postanowiłem go przerobić na serię wpisów. Będą się pojawiać systematycznie, a poniżej spis, który będzie aktualizowany w miarę pojawiania się kolejnych tematów z bloga
Podkastowy Odcinek 28 Tygodnia 2017
Wybieramy kolejny Podkastowy Odcinek Tygodnia.
Jak wziąć udział w konkursie?
Instrukcja dla podkasterów
- Zapisz się do grupy „W ruchu słucham podkastów” na facebook
- Wejdź na bieżący wątek pod nazwą „Poniedziałek z podkastem”.
- Zaproponuj w komentarzu do wątku „Poniedziałek z podkastem” swój odcinek podkastu. Może to być najnowszy odcinek, ale niekoniecznie. Można dodawać w ciągu całego tygodnia, ale tylko w tym wątku.
- Poproś słuchaczy o lajkowanie tego komentarza w swojej audycji. Możesz dodać informację również w notatkach do audycji, na stronie podkastu i poinformować słuchaczy w mediach społecznościowych
- W środę sprawdź, który odcinek dostał najwięcej lajków.
Instrukcja dla słuchaczy
- Dołącz do grupy na facebook „W ruchu słucham podcastów”
- Wejdź na bieżący wątek „Poniedziałek z podcastem” i zalajkuj odcinki, które wybierasz
- Sprawdź w środę, który odcinek uzyskał najwięcej lajków i został „Podkastowym Odcinkiem Tygodnia”
#37 SoundCloud
RSS, iTunes, Android, link do pobrania odcinka.
Tematy
SoundCloud i plotki
Na swoim blogu SoundCloud zaprzecza informacjom dotyczącym rozpoczętego procesu pięćdziesięciodniowego zamykania, lub sprzedaży firmy. Firma wprawdzie ogranicza liczbę swoich biur, zwalania około 40% pracowników, ale ma się dobrze.
Trochę to dziwnie brzmi i można w to wierzyć lub nie. Na wszelki wypadek warto mieć kopię swoich plików w innym miejscu.
Nie sądzę, żeby tak poważnie istniejąca na rynku firma nawet w okresie likwidacji lub fuzji z inną firmą zlikwidowała konta użytkowników bez powiadomienia i umożliwienia przejścia do innej firmy. Niedawno zakończyła działalność chmura pod nazwą Copy informując użytkowników z dużym wyprzedzeniem o zakończeniu działalności, proponując łatwą migrację do innych serwisów.
Z pewnością liczba użytkowników SC będzie w razie czego łakomym kąskiem dla innych firm, które zajmują się podobnymi usługami.
Dlatego nie ma się o co martwić 😉
Konkurs portalu Podcast Host
Uaktywnił się portal dla podkasterów „The Podcast Host”. W konkursie może wygrać tylko kilka osób, ale efekty ankiety mogą służyć wszystkim. Spróbować warto. Ciekawie będzie poczytać jej wyniki. Wypełnienie jej nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Link do ankiety:
Wsparcie dla sezonów podkastów w iTunes z iOs 11
Nowe tagi czytane w w iTunes
-
- <itunes:type> Typ podkastu odcinkowy lub serial. Domyślne ustawienie – odcinkowy.
- <itunes:episode> Numer odcinka, przykładowo 1, 2, – większe od 0
- <itunes:season> Numer sezonu
- <itunes:episodeType> Typ podkastu. Możliwe do wybrania: full (całość), trailer (zapowiedź), bonus (dodatek). Domyślnie: full
- <itunes:episodeType> Typ podkastu. Możliwe do wybrania: full (całość), trailer (zapowiedź), bonus (dodatek). Domyślnie: full
- <content:encoded> umożliwia używanie tagów html <p>, <ol>, <ul>, <a>, <em>, <i>, <b>
Podkastowy Odcinek 27 Tygodnia 2017 roku
Link do głosowania na Podkastowy Odcinek 28 tygodnia 2017 roku
Mapa podkastów
Linki
- Audycję wspierają słuchacze poprzez wpłaty od 3 zł miesięcznie http://patronite.pl/boryskozielski
- Sygnałówkę audycji przygotowała firma Music Radio Creative http://www.musicradiocreative.com/voices/
- Portal podkasterów i słuchaczy podkasty.info
- Okrągły podkastół na Google kolekcje
Konkursy
- Bieżący konkurs Odcinek Tygodnia – zgłoszenia i lajkowanie
- Podkastowy Odcinek Miesiąca – tabela
- Podkastowy Odcinek Tygodnia – tabela
Grupy na facebook
- Podkasting w szkole
- Podkast. Jak to się robi
- W ruchu słucham podcastów
- Polcaster
RSS, iTunes, Android, link do pobrania odcinka.
Audycja jest tworzona w ramach nieodpłatnej działalności statutowej fundacji “Otwórz się”
Nowe podkasty 28 tygodnia 2017
Nowe odcinki podkastów zgłoszone do konkursu
-
Jak znaleźć szkołę, w której dziecko jest szczęśliwe?
Robert Sowiński – Od nauczania do uczenia się - Ten w którym rozmawiamy o różnicy pomiędzy craftsmenem a developerem
Jareczek Stadnicki – Ostra piła - Jak zrobić karierę w telewizji – o blaskach, cieniach i warsztacie mówi Jarosław Kuźniar
Michał Szafrański – Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - Jak zrobić popularne wyzwanie
Ariadna Wiczling – Po nitce Ariadny - Sztuczna inteligencja w MIT
Vladimir Alekseichenko – Biznes myśli - Jak zdobyć czarny pas w biznesie – Wywiad z trenerem i zawodnikiem Brazylijskiego JiuJitsu – Bartoszem Kulczyckim
Oscar Rak – Patrzymy szerzej - „Pamięć Absolutna” Arnolda Schwarzeneggera
Kamil Dudziński – Książki które uczą - Jak tworzyć kursy online, które dobrze się sprzedają i faktycznie czegoś uczą
Marek Jankowski – Mała Wielka Firma - Storytelling czyli jak stworzyć historę która sprzedaje – część 1 z 2
Michał Lisiecki – Art of Sale - EVP jako fundament employer brandingu. Wywiad z Ulą Zając z bloga HR na obcasach
Marcin Potkański – Espresso Employer Branding - iPhone – trzy historie
Kuba Baran – MacPodcast - „Lider to ktoś w cieniu” – rozmawiam z Jarkiem Szulskim
Mariusz Chrapko – Menedżer plus - Wprawki głupawki i mrównik radiowiec
Magdalena Gościmska – Mega Głos - „Moda na sukces” directed by Hildegarda von Bingen
Małgorzata Pawlińska – W Związku z Życiem. Autentyczne rozmowy (dla) Kobiet - 2 lata i 20 spotkań „Z biznesem mi do twarzy”
Joanna Cieślak – Positivemind.pl - Uber
Krzysztof Radzikowski – Future 4.0 - Ponad 100 pokoi w zarządzaniu – Wywiad z Filipem
Paweł Albrecht – Albrecht o nieruchomościach - Opowieść trzecia
Łazik Gawędziarz – Gawędowo - Racjonalne Odżywianie. Klucz Do Zdrowego Stylu Życia
Michał Plewniak – Each one teach one - O sile podcastu, edukacji domowej i prowadzeniu biznesu online z Ariadną Wiczling
Anna Marszałek – Więcej niż eduacja - Jak sprzedać lub kupić hotel?
Marta Baczewska-Golik – Ruszamy nieruchomości
Rodzaje podkastów według Apple
Po prezentacji Apple (https://youtu.be/OjRfPNmkdzY) kilka przemyśleń na temat tego jak to wpłynie na nasze podkastowanie