Odcinki podkastu

Listen to "Jak powstaje Wikipedia - największy zbiór wolnej wiedzy?" on Spreaker.
Wikipedia to największa na świecie encyklopedia internetowa i nie tylko! Jak powstaje? Kto ją tworzy? Co to znaczy, że artykuły muszą mieć charakter encyklopedyczny? O niesamowitej społeczności Wikipedystów i Wikipedystek, filarach i zasadach Wikipedii rozmawiamy z Natalią Szafran - Kozakowską, specjalistką ds. społeczności w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska.
(Data publikacji: 14 października 2020)
Listen to "Czy Wikipedia to wiarygodne źródło?" on Spreaker.
Prawie każdy z nas korzysta z Wikipedii, wielokrotnie pewnie zastanawialiście się, czy wszystkie informacje, które się tam znajdują, są poprawne i sprawdzone? Jak działa proces weryfikacji treści i w jaki sposób Wikipedia, w epoce fake newsów, pozostaje wiarygodnym źródłem, któremu można wierzyć? O tym dyskutujemy z Profesorem Dariuszem Jemielniakiem, socjologiem i teoretykiem zarządzania wysokimi technologiami i organizacjami otwartej współpracy.
(Data publikacji: 21 października 2020)
Listen to "House of Wikipedia, czyli o polityce i neutralności" on Spreaker.
Społeczność tworząca wikipediowe treści to ludzie o najróżniejszych poglądach i przekonaniach, jednak dzięki zasadom, które restrykcyjnie przestrzegane są podczas tworzenia treści, artykuły na Wikipedii pozostają neutralne politycznie. Jak to możliwe? O polityce i neutralności w audycji #wikiradio naszym gościem jest Michał Buczyński - Prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska.(Data publikacji: 28 października 2020)
Listen to "Wikipedia to nie wszystko! O projektach siostrzanych" on Spreaker.
Wikimedia Commons, Wikiźródła, Wikisłownik, Wikidata, Wikicytaty, projekty siostrzane Wikipedii pozwalają nam wzbogacać otwarte zasoby ogólnie dostępnej wiedzy każdego dnia. Jak powstają? Jak działają? Tego dowiecie się w naszej rozmowie z doświadczonym Wikipedystą Wojciechem Pędzichem.
(Data publikacji: 4 listopada 2020)
Listen to "Czym jest projekt GLAM-Wiki?" on Spreaker.
Celem inicjatywy GLAM (Galleries, Libraries, Archives and Museums)-Wiki jest budowanie współpracy instytucji kultury z Wikipedią i innymi serwisami Wikimedia. Na czym ta współpraca polega? Z jakimi partnerami pracujemy? Jakie są efekty tych działach? O tym w #wikiradio opowiada Celina Strzelecka, specjalistka ds. projektów GLAM Wikimedia Polska!
(Data publikacji: 11 listopada 2020)
Listen to "Kolektywy i edytony, o tym jak edytować w większym gronie?" on Spreaker.
O edytonach i kolektywach i o tym jak wspólnie pracować nad artykułami na Wikipedii rozmawiamy z reprezentantką Kolektywu Kariatyda Zosią Reznik. W audycji także trochę o wikipediowych inicjatywach herstorycznych i o wzbogacaniu naszych zasobów o tematy związane z artystkami, malarkami, twórczyniami i ważnymi bohaterkami światowej i polskiej kultury!
(Data publikacji: 18 listopada 2020)
Listen to "Filary Wikipedii" on Spreaker.
Filary Wikipedii są źródłem wszystkich wikipediowych reguł. Podstawy te – łącznie z zasadami, zaleceniami i zwyczajami – stanowią o funkcjonowaniu polskojęzycznej Wikipedii i pozwalają społeczności na edytowanie i działanie uporządkowane, a równocześnie twórcze. Więcej o 5 filarach opowiada w naszym nowym podcaście Natalia Szafran - Kozakowska. Zapraszamy!
(Data publikacji: 25 listopada 2020)
Listen to "Lekcja z Wikipedią, czyli o wikiszkole i projektach edukacyjnych" on Spreaker.
Wikipedia i projekty siostrzane to zbiór wiedzy, który stanowi doskonałe źródło dla nauczycieli/ lek i uczniów/uczennic. Jak działamy w tym obszarze? Jak w erze zdalnej szkoły, w pandemii sprawdził się nasz pomysł na Wikiszkołę i jaki potencjał mają Wikizeszyty, tego dowiemy się od Klary Sielickiej - Baryłki, specjalistki ds. projektów edukacyjnych Wikimedia Polska.
(Data publikacji: 2 grudnia 2020)
Listen to "Początki Wikipedii i Stowarzyszenia" on Spreaker.
W studiu Michał Buczyński (prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska) i i Łukasz Garczewski (dyrektor ds. operacyjnych) opowiadają o początkach Wikipedii na świecie, polskiej Wikipedii i Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Książka o której wspomina Łukasz to Daniel H Pink "Drive".
Nagranie z obchodów 10 lecia Polskiej Wikipedii znajduje się w Wikimedia Commons https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20110924-01_Krzysztof-Jasiutowicz-Pawel-Jochym_Polska-Wikipedia.ogg
(Data publikacji: 9 grudnia 2020)
Listen to "Wikipedia w czasach pandemii" on Spreaker.
W ostatnich miesiącach pandemia zmieniła nasze życie nie do poznania. Rewolucji uległo nasze życie zawodowe, szkolnictwo, musieliśmy zapomnieć o podróżach i wspólnych przyjęciach. COVID -19 zmusił nas do pozostania w domach, szczęśliwie jednak wielu z nas postanowiło konstruktywnie spędzić ten czas na edytowaniu Wikipedii! Jak powstawały pandemiczne hasła? Czy lockdown spowodował, że pojawiło się więcej edytorów? Jak wygląda proces pisania artykułów dotyczących koronawirusa, skoro cały czas pojawiają się nowe informacje?
O tym w nowym odcinku naszego podkastu rozmawiamy z Maciejem Nadzikiewiczem.
(Data publikacji: 16 grudnia 2020)
Słuchaj odcinka "Jak dogaduje się społeczność Wikipedystów?" on Spreaker.
Jak dogaduje się społeczność Wikipedystów? Gdzie i o czym dyskutują twórcy artykułów? Jak rozwiązują spory? O tym rozmawiamy z Natalią Szafran-Kozakowską, przedstawicielką Stowarzyszenia Wikimedia Polska
(Data publikacji: 23 grudnia 2020)
Słuchaj odcinka "Jak to się stało, że masz ponad 300 tysięcy edycji?"
Ponad 300 tysięcy edycji? Brzmi imponująco! Jak osiągnąć takie oszałamiające wyniki? Skąd brać inspirację do tak intensywnej pracy edycyjnej na Wikipedii? O czym pisać? Gdzie szukać motywacji? O swojej pracy Wikipedysty opowiada w podcaście Borysa Kozielskiego Piotr Gackowski.
(Data publikacji: 30 grudnia 2020)