grudzień 2022

Podkaster 2022 roku

Szósta edycja konkursu

Rozpoczynamy szóstą edycję konkursu "Podkaster Roku" i czekamy na wasze nominacje. Strona poświęcona tegorocznej edycji znajduje się pod adresem: https://podkasty.info/Podkaster2022/ W świecie podkastingu w Polsce rok 2022 nie był tak obfity jak poprzednie lata. Przybyło w tym roku ponad 600 kanałów podkastów. Treści pojawiają się bardziej regularnie i są zdecydowanie lepszej jakości. Rozgłośnie radiowe częściej publikują swoje audycje jako podkasty, lub tworzą niezależne od ramówki radiowej audycje dostępne za opłatą.

Coraz częściej słowo "podkast" nabiera nowego znaczenia. W konkursie "Podkaster roku" trzymamy się jednak pierwotnej definicji i bierzemy pod uwagę wyłącznie twórców, którzy publikują kanały podkastów dostępne bez opłat, z dostępnym plikiem RSS, z adresem do pliku dźwiękowego, który słuchacz może pobrać sobie do swojego komputera lub na smartfona. Każdy podkast, który znajduje się w Katalogu Polskich Podkastów na stronie https://podkasty.info/katalog spełnia te warunki. Wyboru nagrodzonych twórców podkastów dokonuje kapituła nagrody, w skład której wchodzą laureaci z poprzednich edycji, przedstawiciel organizatora (Fundacja "Otwórz się") a także niezależny ekspert spoza świata podkastingu.

Harmonogram prac wygląda następująco:

  1. Zgłoszenia nominacji przyjmujemy do 31 stycznia 2023.
  2. Lista nominowanych jest publikowana i otrzymują ją jednocześnie jurorzy.
  3. Jurorzy zgłaszają swoje kandydatury do nagrody podając uzasadnienie do 15 lutego 2023
  4. Po dyskusji ustalamy liczbę i wyróżnione osoby.
  5. Około 1 marca 2023 ogłaszamy wyniki i wręczamy statuetki z ew. nagrodami

W tym roku mamy prośbę do osób, które są w naszej grupie i być może mogłyby pomóc przy organizacji konkursu, a może znacie kogoś, kto zajmuje się tym profesjonalnie i mógłby nam pomóc w dotarciu do potencjalnych sponsorów, patronów medialnych. Może w ramach praktyki studenckiej? Odezwij się koniecznie.

W 2020 roku przyznaliśmy trzy nagrody, a od tego czasu liczba twórców podkastów wielokrotnie się powiększyła. Chcielibyśmy mieć możliwość wyróżnienia większej liczby zasługujących na to podkasterów. Jeśli możesz dorzucić się do kosztów organizacji z przyjemnością podziękujemy na stronie konkursu stosowną adnotacją. Wszystkie wpłaty na konto Fundacji "Otwórz się" z tytułem "darowizna na konkurs Podkaster 2022 roku" zasilą budżet konkursu.

Jeśli znasz firmę, która zechciałaby wesprzeć organizację konkursu i zwiększyć pulę nagród koniecznie daj znać.

Zapraszam do zgłaszania twórców podkastów na stronie https://podkasty.info/Podkaster2022/. Formularz przyjmujący nominacje będzie przyjmował zgłoszenia do północy 31 stycznia 2022 roku.

Pamiętajcie - zgłaszamy twórców, a nie podkasty.