Wszyscy wiemy, że RSS jest koniecznym składnikiem podkastu. Coraz częściej podkastmi nazywa się jednak pliki mp3 umieszczone w internecie, które nie posiadają RSS i tym samym możliwości subskrybowania. Jeśli nie chcesz umożliwiać słuchaczom korzyści płynących z RSS to możesz śmiało pominąć ten rozdział. Możesz jednak skorzystać z ponad 10 lat doświadczeń podkasterów z tworzeniem plików RSS. Nie będę zachęcał do pisania kodu xml (język w którym pisany jest plik RSS) ręcznie. Są do tego narzędzia, z których warto skorzystać. Ich lista na dole strony. Plik RSS zawiera w sobie wszystkie informacje, które potem wyświetlają się w czytnikach takich jak iTunes, Podcast Addict i inne. To źródło danych o Twoim podkaście, źródło informacji o najważniejszych parametrach podkastu. Są to:
Każdy odcinek podkastu ma też swoje miejsce w pliku RSS, a informacje na jego temat to:
RSS źródłowy to plik napisany w formacie xml, który zawiera wyłacznie dane dotyczące podkastu. Dane, które następnie trafią do RSS publicznego i następnie do czytników, czyli do słuchaczy. W przeciwieństwie do RSS publicznego tego pliku nie publikujemy na stronie internetowej i nie przekazujemy słuchaczom do subskrybowania. Służy on wyłącznie do wykorzystania przez narzędzia do statystyk i później do stworzenia RSS publicznego. Jeśli jesteś całkowiecie przekonany, że nie będziesz potrzebował statystyk to i tak warto utworzyć również RSS publiczny. W przypadku konieczności zmiany serwera, hostingu którego używasz do przechowywania pliku RSS RSS publiczny nie ulegnie zmianie i nie spowoduje komplikacji dla słuchaczy, którzy będą używać wciąż tego samego RSS publicznego.
To jest plik, który umieszczony w internecie jest publikowany, w celu subskrybowania przez słuchaczy. Link do niego nalezy umieścić w każdym miejscu, w którym słuchacz może zapragnąć zasubskrybować podkast. Powinien się znaleźć na stronie głównej podkastu. Na stronie każdego odcinka podkastu Link ten można podawać razem z informacją o nowych odcinkach podkastu w serwisach społecznościowych. Czytniki podkastów pobierają z niego informacje na temat całego kanału i każdego z odcinków. RSS publiczny powstaje po pobraniu informacji z RSS źródłowego, dodaniu do niego informacji niezbędnych do wyświetlania w iTunes. Do tworzenia RSS publicznego najlepiej wykorzystać feedburner.com
iTunes to najstarszy i najbardziej stabilny czytnik podkastów. Powstał chwilę po powstaniu podkastingu w 2005 roku. Ponieważ powstawał w okresie, gdy nie było jeszcze standardów RSS dla podkastów, wynaleziono własne tagi języka xml, które pozwalają na lepsze dostosowanie danych z RSS do wyświetlania na stronie iTunes Store. Feedburner pomaga stworzyć te specjalne tagi w prostym formularzu na stronie. Po załadowaniu do Feedburnera adresu pliku źródłowego RSS, należy w Feedburnerze odnaleźć zakładkę Optimize, wybrać SmartCast i wypełnić wszytskie pola formularza. iTunes wymaga kwadratowego obrazka podkastu niemniejszego niż 1400px. Optymalnie iTunes proponuje utworzenie obrazka wielkości 3000px. Warto to wziąć pod uwagę projektując logo podkastu.
Od 2016 roku firma Apple, która jest właścicielem iTunes umożliwiła podkasterom łatwe dodawanie i zarządzanie podkastami na stronie www.podcastsconnect.apple.com. Aby dodać RSS do tego czytnika nalezy po zalogowaniu się Apple ID zgłosić RSS do weryfikacji. Po kilku do kilkudziesięciu godzin po weryfikacji podkast znajdzie się w katalogu iTunes i będzie dostępny na wielu urządzeniach firmy Apple, a także w innych katalogach, które kopiują dane z iTunes do swoich czytników.