Programy

Opogramowanie przy tworzeniu podkastów pomaga w obróbce audio, w rozmowach na odległość i ich zapisie. Pomaga też w dotarciu do większej liczby słuchaczy. Można je znaleźć na stronach internetowych w sklepach. Niektóre działają off-line, inne tylko on-line, na smartfonach, w komputerach stacjonarnych. W różnych systemach operacyjnych - Windows, iOs, Linux. Szukając dla siebie programu sprtawdź, czy pasuje do Twojego sprzętu. Oprogramowanie powstaje każdego dnia. Systemy operacyjne stale się aktualizują.



Poniżej odcinki podkastu Test, w którym omawiane są aplikacje i narzędzia przydatne w podkastingu.

RSS, Strona podkastu, Subskrybuj na Android, Subskrybuj na iOs, Podsumowania testów na blogu


Obróbka

Dźwięk nagrany na urządzenie do zapisu może wymagać obróbki. Najczęściej polega ona na poprawieniu głośności, usunięciu niepotrzebnych dźwięków. Oprócz obróbki audycja może wymagać miksowania, które polega na dodaniu muzyki, wcześniej nagranej rozmowy, zapowiedzi początkowej, sygnałówki, zapowiedzi końcowej (stopki, tyłówki). Programy do obróbki i miksowania dzielą się na te, które uruchamia się po pobraniu i zainstalowaniu na komputerze stacjonarnym i te, które działają w sieci, on-line. Na bezpłatne i płatne. Oraz na takie, które umożliwają miksownie wielu ścieżek i te, którymi edytować można pojedynczy plik.

  1. Audacity

    to bezpłatny program stworzony dla urządzeń Apple, ale posiada również wersję na Windows. Bardzo popularny, posiada wszystkie potrzebne funkcje. Umożliwia miksowanie wielu ścieżek.
  2. Audition

    to płatny, najbardziej popularny wśród podkasterów edytorów audio. Nawet w najstarszej wersji 1.5 znakomicie sprawdza się podczas obróbki i miksowania. Bardzo intuicyjny. Umożliwia miksowanie wielu ścieżek.
  3. Wavepad

    to jeden ze składników programów do edycji audio proponowany przez firmę NHC Software. Niedrogi, ale wymaga dokupienia MixPad do miksowania.
  4. Twistedwave

    płatny program, który można wypróbować z ograniczeniami w wersji demo
  5. Beautifull Audio Editor

    ten bezpłatny dodatek jest za to wyposażony w wiele przydatnych funkcji. Szczególnie przydatna funkcja regulacji dynamiki
  6. The Levelator

    to bezpłatny dodatek do obróbki audio, który pomaga wyrównać poziomy nagrania. Wymaga konwersji na aiff i spowrotem do mp3.
  7. Auphonic

    to płatny dodatek do obróbki audio, który pomaga wyrównać poziomy nagrania, głośność, usunąć szumy i niepotrzebne dźwięki.

Komunikacja

Skype, Zencastr, telefon, messenger to tylko niektóre sposoby na głosowe poruzmiewanie się przez internet, które można wykorzystać w audycjach. Zapisanie takiej rozmowy jest w tym wypadku konieczne. Poniżej lista przydatnych, przetestowanych programów.

  1. iFree Sype Recorder

    Bardzo prosty w użyciu, bezpłatny programik do nagrywania rozmów przez Skype. Nagranie wykonywane jest od razu w Twoim komputerze.
  2. callX

    Niewielki programik do nagrywania rozmów telefonicznych. Zapisuje je domyślnie w pliku wav, ale można również ustawić mp3 wyższej jakości.
  3. Zencastr

    Nowy sposób komunikowania się w internecie na żywo. Wiele osób może spotkać się i rozmawiać na żywo. Nagrywane są pliki na Google Dysk.
  4. cleanfeed.net

    Jeszcze prostszy program do nagrywania - uwaga wersja beta.