Każdy się nadaje

Na początek test. Jeśli przejdziesz to znaczy, że możesz zająć się podkastingiem i osiągnąć sukces. Odpowiedz sobie na pytania. Czy masz pasję? Czy umiesz się zorganizować? Czy umiesz kontaktować się i dyskutować ze społecznością słuchaczy?

Pasja, Organizacja, Dyskusja

P asja. Czy odnalazłeś już swoją pasję? Podziel się nią z innymi tworząc audycję. Pasja ma to do siebie, że nie może jej być mniej gdy dzielimy się z innymi. W ten sposób może się tylko mnożyć. Poznasz ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania. Zbuduj swoją markę osobistą dzięki audycjom w formie podkastów. Twój głos będzie znakomicie przekazywał odbiorcom twoją pasję i zaangażowanie. To nie jest trudne. Wszelkie techniczne problemy są "do przeskoczenia". Wielu podkasterów dzieli się swoimi doświadczeniami. Wystarczy poprosić. Można zapisać się na szkolenie, warsztaty lub webinar. Jednak oglądanie filmików na YouTube, czerpanie wiedzy z wielu źródeł może przyprawić o ból głowy. Na początek znajdź sobie wzór formy podkastu, który najbardziej Ci pasuje. Zorientuj się z czym sobie poradzisz, z czym nie i wtedy zwróć się do prowadzącego ten podkast. Nie inwestuj w sprzęt, który w nazwie ma słowo podkast. Często zdarza sie, że wystarczy Ci coś tańszego. Rodzaj mikrofonu, miksera, i innych dodatków zależy od treści audycji. Jeśli będą to rozmowy w kawiarni nie potrzebujesz sprzętu studyjnego. Jeśli rozmowy przez skype lub inne połaczenie przez internet potrzebne będzie konkretne oprogramowanie. Tylko dwie rzeczy są niezbędne od strony sprzętowej: Mikrofon i komputer. Oczywiście potrzebne jest też połączenie z internetem, przydałaby się strona internetowa na notatki do audycji. Można też założyć i obsługiwać strony na portalach społecznościowych. To zależy od Twojego zaangażowania i pasji.

Bez pasji i zaangażowania można być tylko niewolnikiem.

Organizacja. Błądzenie po omacku nikomu się nie podoba. Tak samo niepotrzebne wydatki i strata czasu. Dlatego drugim ważnym czynnikiem prowadzącym do sukcesu w podkastingu jest organizacja. Jeśli wybierzesz drogi, polecany przez sprzedawców sprzęt, może się okazać niewłaściwym. Być może będzie sprzętem wysokiej klasy, ale w tym wypadku bardzo łatwo jest ponieść straty. Jeśli skorzystasz z taniego oprogramowania, lub z bardzo nowoczesnej strony pomagającej w Twojej pracy może się okazać, że po kilku miesiącach przestanie działać. Od 2005 roku powstało bardzo wiele dobrych stron, programów i usług, które przeznaczone były do podkastingu. Pewnie jeszcze wiele takich pojawi się w najbliższym czasie. Poświęcając swój czas na organizowanie swojej pracy w oparciu o konkretne rozwiązania zastanów się co się stanie, jeśli strona, oprogramowanie, czy usługa zniknie. Organizację rozpocznij od zadbania o swoje źródło, którym są nagrania. Umieść je w miejscu i pod adresem, który nie zniknie z powodu zmiany polityki właściciela. Zorganizuj pracę tak, żeby sprawy techniczne nie pochłaniały zbyt wiele czasu. Ten czas zdecydowanie lepiej poświęcić na tworzenie treści audycji i na jej propagowanie.

Organizacja pracy porządkuje i uwalnia od czynności zbytecznych.

Dyskusja. Trzecim bardzo ważnym składnikiem podkastu jest dyskusja. A dokładniej wymiana, rozmowa jaka może następować ze słuchaczami. Podkast bez tego elementu może być nawet bardzo atrakcyjny, ale nie przyniesie nadawcy korzyści. Dyskusja ta odbywa się przez kanały społecznościowe i możliwość innego kontaktu. Tak wiele kanałów kontaktu wymaga ich uporządkowania i przedstawienia słuchaczom tej najskuteczniejszej drogi. Facebook, Skype, Messenger, GadyGadu, Blab, Czat, e-mail, lista dyskusyjna to tylko niektóre z możliwości kontaktu ze słuchaczami. Zdecyduj się na jdną lub maksymalnie na dwie z tych form i promuj je w sowich audycjach. Jest na to miejsce po zakończeniu głównej części z treścią. Tak zwana zapowiedź końcowa, lub "tyłówka" powinny zawierać jasną prośbę o komentarz, kontakt zwrotny. Tylko angażujac słuchaczy można osiągnąć sukces. Zwykły komentarz w iTunes pomoże innym słuchaczom w wyborze audycji do słuchania i będzie zwiększał zainteresowanie odbiorców.

Aktywny kontakt ze słuchaczami i dyskusja są konieczne do osiągnięcia sukcesu.